KONSERWACJA BALII OGRODOWYCH

Powszechnie wiadomo, że drewno wymaga więcej konserwacji w porównaniu do wyrobów z włókna szklanego lub polipropylenu. Oznacza to, że drewniane balie z hydromasażem i drewniane sauny wymagają więcej wysiłku w celu utrzymania ich w dobrym stanie. Z drugiej strony drewniane balie z hydromasażem są w 100% naturalne i tradycyjne.

Spuchnięcie balii.

Nowo zakupiona drewniana balia z hydromasażem musi pęcznieć, aby utrzymać wodę w środku. Ponieważ drewno pochłania wodę, rozszerza się i zamyka małe szczeliny wewnątrz struktury. Należy jednak pamiętać, że drewniana balia z hydromasażem zawsze będzie wykazywać pewien poziom nieszczelności. Jest to w 100% normalne i naturalne. Balie z wkładami z włókna szklanego lub polipropylenu nie mają takich przecieków, ale nie są całkowicie naturalne i tradycyjne. Balie wykonane z obrabianego termicznie drewna (tzw. thermowood) mają mniejszą przepuszczalność, ponieważ ich szczeliny wewnątrz struktury ulegają zamknięciu podczas procesu obróbki termicznej drewna (nagrzewaniu w wysokich temperaturach).

Zwykle obrzęk nowej balii trwa około 2-5 dni. Podczas tego procesu można wsypać do wody trociny lub kawę sypaną. Należy zauważyć, że kąpiel w tych dniach nie jest zalecana. Małe cząsteczki pływających w wodzie trocin wypełniają szczeliny, w których się osadzają, co przyczynia się do szybszej eliminacji wycieku wody.

Impregnacja drewna

Impregnacja pomaga zwalczać negatywne oddziaływanie wilgoci, która zawsze ma swój wpływ na drewno. Należy to robić dwa razy w roku (przed i po zimie). Należy dodać, że zewnętrzna część balii powinna być pokryta olejem. W tym celu najczęściej stosuje się olej lniany.

Drewniana balia z hydromasażem musi być cały czas wilgotna

Drewno powinno być cały czas wilgotne, pozwala to uniknąć jego kurczenia, które ostatecznie prowadzi do wycieków. Jeśli tak się stanie, należy postępować zgodnie z wskazówkami dotyczącymi spuchnięcia balii. Zalecamy, aby balia była wypełniona wodą przez cały czas ciepłego sezonu, jeżeli balia wymaga naprawy lub czyszczenia, to należy pamiętać, żeby nie trzymać jej przez dłuższy czas bez wody. Pamiętajmy też o unikaniu przepełnienia bali, w tym celu należy zawsze zostawić 10-15 cm.

Drewniana balia z hydromasażem w zimie. Jak ją chronić?

Powyżej wymienione zalecenia dotyczą tylko ciepłego sezonu. W zimnych porach roku zawsze zalecamy odprowadzanie wody. Zdecydowanie zalecamy unikać myślenia, że małe elektryczne grzejniki podłączone do filtracji mogą pomóc w utrzymaniu ciepłej wody w zimie. W ten sposób można jedynie narazić się na ryzyko uszkodzenia balii. Należy pamiętać, że woda w stanie zamrożonym zajmuje około 5% więcej objętości. Może to spowodować całkowite zniszczenie drewna, którego nie można już naprawić w celu dalszego wykorzystania. Powszechnie wiadomo, iż w zimie poziom wilgotności jest wyższy niż latem, a to pomaga zachować właściwą wilgotność drewna nawet bez wody. Oczywiście po zimie nadal drewno naszej balii może trochę pęcznieć, ale jest to normalne.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w poniższych artykułach:

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *