GŁÓWNE KROKI PRZY WYBORZE BALII. CZYLI CO NALEŻY ROZWAŻYĆ

Wybór balii po raz pierwszy: od czego należy zacząć?

Podejmowanie pierwszych kroków w kierunku posiadania balii może wydawać się bardzo frustrujące, ale łatwiej jest, gdy wszystkie ważne informacje znajdują się w jednym miejscu. Podobnie jak w przypadku każdego dużego zakupu, wybór odpowiedniej balii do Twoich potrzeb oznacza sortowanie wielu opcji i aktualizacji zmian. Jest wiele pytań, które powinieneś sobie zadać, pomagających odkryć, które funkcje balii mają dla Ciebie największe znaczenie. Dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik: Jak dokonać doskonałego wyboru balii.

1. Zdecyduj, gdzie umieścić balię

Wiele czynników może mieć znaczenie np. dostęp do przebieralni, prywatności, krajobraz i widok z balii. Widok balii poprawia estetykę ogrodu i powinna być ona umieszczona na dobrze przygotowanej podstawie. Umieść balię na solidnym fundamencie, bez względu na to, czy jest to taras, czy patio wykonane z cementowej podkładki, betonowej kostki brukowej czy też cegły. Balia może być również zamontowana w wymyślonym przez ciebie pokładzie lub tarasie. Taki specjalnie zaprojektowany model tarasu zapewnia największą różnorodność opcji ukrywania, nawet gdy znajduje się ona częściowo nad ziemią. Unikaj pozostawiania wszystkich boków balii. Zamiast tego użyj istniejących ścian i poręczy, aby ukryć jak najwięcej boków, a następnie zamaskuj to, co pozostaje w obudowie z dopasowanego materiału. Dowiedz się więcej o tym, jak przygotować do swojej balii.

2. Wkład z włókna szklanego lub polipropylenu w porównaniu do całkowicie drewnianej balii

Drewniane modele balii są naturalne. Drewno jest materiałem naturalnym i wymaga konserwacji. Ma skłonność do rozszerzania się lub kurczenia ze względu na ilość wilgoci. Wycieków można się spodziewać w pierwszych dniach użytkowania. Modele z wkładami polipropylenowymi lub z włókna szklanego są odporne na wycieki i wymagają mniej zabiegów związanych z ich konserwacją. Modele te można w dużym stopniu dostosować do własnych potrzeb. Na życzenie można zainstalować wiele dodatkowych części, takich jak SPA. Co więcej, niektóre balie z wkładami z włókna szklanego mają stożkowe ściany i ławki dla większego komfortu, podczas gdy te z wkładami polipropylenowymi i drewniane balie mają proste ściany. Możesz wybrać drewnianą dekorację spośród 5 rodzajów drewna, które oferujemy lub modelu z tarasem bez drewnianej ramy.

3. Który rodzaj drewna wybrać?

Istnieje pięć rodzajów drewna, które najczęściej wybierają nasi klienci: Świerk syberyjski, modrzew, thermowood, dąb i czerwony cedr. Każde z nich ma inną charakterystykę i różni się również kolorem. W każdym razie kolor nie powinien być głównym kryterium, ponieważ wszystkie te rodzaje drewna można pomalować na pożądany kolor. Zwykle żywotność balii przekracza 10 lat, jeśli jest dobrze utrzymana. Jednak niektóre typy są bardziej odporne na zgniliznę lub kurczenie się, a także droższe od pozostałych. Świerk syberyjski jest najtańszą opcją, podczas gdy czerwony cedr jest najbardziej luksusowy. Całkowicie drewniane wanny z hydromasażem wymagają więcej konserwacji, ale dają w 100% naturalne wrażenie.

Rodzaje Drewna

4. Wybierz rozmiar balii, która pasuje do Twojego stylu życia, a także budżetu

Wybór wanny o małej lub dużej pojemności jest bardzo ważny. Korzystanie z mniejszej balii może być łatwiejsze i tańsze, ale dokładnie zastanów się nad swoimi potrzebami i planami na przyszłość. W tym przypadku rozmiar ma znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, większa balia będzie kosztować więcej. Jednak proporcjonalnie ta balia, która może pomieścić 50 procent więcej wody, to nie więcej niż o 50 procent większy koszt. Zwykle będzie to od około 15 do 20 procent więcej.  

Średnice Balii TimberINNa koszty operacyjne wpływa rodzaj i sprawność pieca, rozmiar balii i jej izolacja. Ponadto, jeśli myślisz o wannie z wkładem, możesz wybrać otwarte lub zamknięte ławki, ma to wpływ na pojemność wody, a także miejsce na nogi. Rozsądny rozmiar do osobistych celów powinien pasować do twojej rodziny albo do kilku gości.

5. Jak dłużej utrzymywać ciepłą wodę?

Aby woda była ciepła przez dłuższy czas należy wziąć pod uwagę izolację ścian, dna i pokrywy. Drewniana balia może mieć tylko izolowaną drewnianą pokrywę. Dlatego też, jeśli balia nie ma izolacji dolnej, a znajduje się w chłodniejszym klimacie, należy rozważyć grubszą podstawę. Umieszczenie balii wyżej nad ziemią będzie działało jako izolacja. Ale jeśli wybieracie balię z wkładem, można wyposażyć ją we wszystkie możliwe izolacje. Osoby zastanawiające się nad balią z piecem wewnętrznym, powinny rozważyć izolację dna i ścian, ponieważ część ciepła jest tracona z powodu otwartej przestrzeni dla komina.

6. Piec wewnętrzny, zewnętrzny lub zintegrowany

Główną różnicą jest to, że zewnętrzny lub zintegrowany piec pozwala na więcej przestrzeni wewnątrz balii, podczas gdy wewnętrzny nie tylko zajmuje przestrzeń wewnątrz, ale również wymaga od czasu do czasu mieszania wody. Z drugiej strony, zewnętrzny piecyk musi nagrzewać więcej wody, ale możliwe jest przykrycie całej balii i utrzymanie ciepła w środku. Dzięki w pełni izolowanej pokrywie możesz wyjść z wanny wieczorem, a rano temperatura wody będzie jeszcze wystarczająco wysoka, aby można było z niej korzystać bez rozpalania ognia, ewentualnie zajdzie potrzeba rozpalenia w piecyku na krótki czas by dogrzać wodę, gdyż jej temperatura będzie zależeć głównie od warunków pogodowych.

Charakterystyka balii. Zintegrowany piec może być zainstalowany tylko w modelu wellness, ponieważ wewnętrzny wkład ma określony kształt i jest wykonany z włókna szklanego, a piec jest zainstalowany pod nim wraz z kominem. Zapewnia to więcej miejsca do siedzenia w balii i nie wymaga wokół niej dużej przestrzeni. Piec wewnętrzny wymaga ochrony powierzchni grzejącej oraz nieco trudniejszej konserwacji podczas czyszczenia części drewnianych i prób dotarcia do niektórych miejsc mniej dostępnych, ponadto ładowanie drewna bezpośrednio nad gorącą wodą w bali często prowadzi do tego, iż części z drewna i popiół trafiają do wody. Dlatego sugerujemy wybór pokrywy ze stali nierdzewnej wokół pieca wewnętrznego. Takie rozwiązanie umożliwi nie tylko lepsze utrzymanie ciepła, ale również zabezpieczy wodę przed brudem.

Rodzaje Pieców do balii

 

7. Piec elektryczny 

Piec elektryczny wymaga mniejszej ostrożności podczas podgrzewania balii, ponieważ nie ma potrzeby dokładania drewna, kontrolowania ognia i czyszczenia go po użyciu balii. Ze względu na różnice między przepisami krajowymi należy rozważyć skonsultowanie się z lokalnym elektrykiem. Oferujemy elektryczny piecyk o mocy 6 kW, który można dostosować do zasilania jednofazowego lub trójfazowego. Elektryczny piecyk jest idealnym rozwiązaniem, jeśli w Twoim regionie brakuje drewna. Sam piecyk zajmuje niewiele miejsca i jest wyposażony w drewnianą pokrywę. Proces ogrzewania jest krótszy w porównaniu do pieca opalanego drewnem, jednak te balie całkowicie zależą od elektryczności i muszą być umiejscowione blisko dostępu do niej. W zależności od wielkości balii można rozważyć połączenie dwóch rodzajów pieców: opalanego drewnem i elektrycznego. Jest to najszybszy sposób na ogrzanie wody i zawsze istnieje możliwość skorzystania tylko z jednego z nich.

8. Akcesoria do balii

Istnieje wiele opcji akcesoriów, takich jak system masażu bąbelkowego i hydromasaż, które zapewniają bardziej luksusowe i przyjemne odczucia, systemy filtracji do dłuższego utrzymywania czystości wody i oświetlenie LED wnętrza balii, które zapewnia przytulną atmosferę podczas wieczornych czy nocnych kąpieli. Najważniejszą rzeczą jest to, że to twoja decyzja, czy chcesz ulepszyć swoją balię za pomocą jednego lub więcej akcesoriów, czy też po prostu pragniesz zachować ją w prostocie. Wszystkie dostępne akcesoria można zainstalować zgodnie z życzeniem, z wyjątkiem masażu wodnego w drewnianym modelu podstawowym.

9. Utrzymanie (pielęgnacja) wody

Nie tylko cała balia wymaga zabiegów czy to czyszczących czy też konserwacyjnych w celu wydłużenia jej żywotności, ale także stan wody odgrywa ogromną rolę. Zalecamy wymianę wody raz na kilka dni, jeśli nie jest ona poddawana oczyszczaniu przy użyciu środków chemicznych lub nie stosuje się systemu filtracji. Jeżeli zdecydujesz się na używanie chloru w celu utrzymywania wody w czystości przez dłuższy czas, koniecznie pamiętaj, że nie wolno używać chloru ani innych substancji chemicznych z piecami ze stali nierdzewnej o jakości 430. Chlor można używać tylko gdy piec jest wykonany ze stali nierdzewnej 316. Zalecamy zestawy do pielęgnacji wody i filtry. Utrzymują wodę w wannie przez dłuższy czas, ponieważ oczyszczają wodę z wanny poprzez pozbycie się szlamu, cząstek organicznych i bakterii. Więcej informacji na temat pielęgnacji wody znajdziesz na naszym blogu.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w poniższych artykułach:

 

 

 

 

Outdoor Jacuzzis

Więcej informacji o wannach z hydromasażem i saunach można znaleźć w naszych artykułach poniżej:

 

KRÓTKA HISTORIA DREWNIANYCH BALII OGRODOWYCH

JAK DZIAŁA BALIA Z PIECEM I SYSTEMAMI MASAŻÓW?

TRANSPORT BALII OGRODOWEJ: O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

KONSERWACJA BALII OGRODOWYCH

SPOSOBY PIELĘGNACJI WODY W NASZYCH BALIACH

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD BALIE LUB SAUNY

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PAKOWANIU I TRANSPORCIE BALII LUB SAUNY

OPIEKA NAD BALIĄ W ZIEMIE

MONTAŻ BALII Z WKŁADEM POLIPROPYLENOWYM (PP)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *