PRZYJAZNE DLA EKOLOGII WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZIELONEJ BALII

Przyjaciele / rodzina + parująca balia = gwarantowany wspaniale spędzony czas! Choć nie zapominajmy o innej integralnej części tego równania – otaczającego nas środowiska naturalnego.

Otaczające nas środowisko naturalne jest integralną częścią satysfakcji korzystania z balii z przyjaciółmi i rodziną. Niezależnie od tego, czy jest to zapierający dech w piersiach widok, czy też kolorowy i pachnący ogród, to nasze otoczenie wnosi bardzo wiele do tego doświadczenia. Matka natura daje nam tak wiele – nie bądźmy dłużni! Wykonaj te małe i proste kroki w kierunku uczynienia Twojej balii bardziej ekologiczną.

Oszczędzaj wodę

wybierz balię z zamkniętymi ławkami. Wkłady z włókna szklanego z formowanymi ławkami i modele z polipropylenu z zamkniętymi ławami wymagają znacznie mniej wody niż balie posiadające drewniane ławki lub otwarte ławki z polipropylenu. Na przykład Wellness Royal o średnicy wewnętrznej 1800 mm wymaga około 1200 litrów wody, podczas gdy balia o tej samej średnicy, ale z drewnianymi ławami, potrzebuje co najmniej 1400l.

Wnętrze balii z wkładem z włókna szklanego i siedziskiem dla dziecka

stosuj chemiczne środki odkażające w celu dłuższego utrzymywania wody w dobrym stanie. Bez żadnego oczyszczania chemicznego woda powinna być wymieniana co najmniej raz w tygodniu, a latem, w szczycie sezonu kąpielowego, staje się to problemem i to nie tylko ze względu na środowisko, ale także biorąc pod uwagę kwestie finansowe. Chlorowe i bromowe środki odkażające mogą nie wydawać się najbardziej przyjazną dla środowiska alternatywą. Jednak takie środki odkażające są kluczem do zminimalizowania częstotliwości wymiany wody. Małe dawki preparatów są wystarczające do walki z bakteriami i utrzymywania wody w dobrym stanie przez dłuższy czas. Substancje chemiczne należy dodawać w nocy, ponieważ promienie UV powodują rozkład środków dezynfekujących na bazie chloru, co powoduje zwiększenie ilości odpadów. Uwaga: środki chemiczne do dezynfekcji są kompatybilne tylko z piecami ze stali nierdzewnej 316.

używaj filtra do oczyszczenia wody. Filtry usuwają małe cząstki brudu, które osadzają się na dnie balii. Bez niego balia musi być całkowicie opróżniona, a brud trzeba zamieść lub zebrać ręcznie. Tego czasochłonnego zadania, które prowadzi do zwiększenia ilości niezdatnej do użytku wody, można uniknąć, stosując filtr wkładowy lub piaskowy. Należy zauważyć, że filtry piaskowe są uważane za długowieczne w porównaniu do filtrów wkładowych – w zależności od zastosowania piasek w filtrze musi być wymieniany bardzo rzadko – raz na 3 do 5 lat.

Oszczędzaj energię

zawsze przykrywaj balię podczas nagrzewania wody i po kąpieli. Najprostsze czynności, takie jak pamiętanie, aby używać pokrywy podczas procesu nagrzewania i po wyjściu z balii, mają największy wpływ. Dzięki nim proces stygnięcia wody jest znacznie wolniejszy, spadek temperatury przez noc (w zależności od temperatury zewnętrznej) może wynieść zaledwie 5 stopni Celsjusza. Jest to nie tylko bardzo przydatne w lecie, ale również pomocne w okresie zimowym. Ponadto zmniejsza czas użytkowania pieca oraz ilość niezbędnego prądu lub drewna w celu nagrzania wody.

Balia z zintegrowanym piecem opalanym drewnem

zainwestuj w izolację. Jeśli istnieje jeden dodatek, który przyczynia się do znacznej różnicy, to jest nim właśnie izolacja. Izolowane dno, ściany i pokrywa chronią wodę przed zimnym gruntem i surowymi temperaturami zewnętrznymi, dzięki czemu woda jest dłużej ciepła.

Izolacja balii model klasyczny i tarasowy

wybierz wewnętrzny piec zamiast zewnętrznego, aby zminimalizować straty ciepła. Chociaż zewnętrzny piec pozwala na więcej miejsca w balii, nie są one najlepszym i najskuteczniejszym wyborem, jeśli chodzi o oszczędzanie energii, ponieważ część ciepła ucieka przez węże łączące piec z balią. Z drugiej strony piece wewnętrzne praktycznie nie tracą ciepła, ponieważ są zanurzone w wodzie w balii. Dodatkową korzyścią jest szybsza dyfuzja ciepła.

spróbuj alternatywnych źródeł energii. Jeśli masz panel słoneczny, możesz go podłączyć do balii poprzez filtr lub zewnętrzne rury grzewcze. Jeśli masz ochotę trochę pomajsterkować, to standardowy czarny wąż ogrodowy możesz również zamienić w nagrzewacz solarny. Podłącz jeden koniec węża ogrodowego do górnego przyłącza filtra i zamknij zawór. Nawiń wąż ogrodowy na zwijacz i upewnij się, że jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Napełnij go wodą i zamknij drugi koniec, pozostaw go w słońcu. Po upływie pewnego czasu sprawdź wąż. Jeśli jest wystarczająco ciepły, opróżnij podgrzaną wodę do balii.

Gospodarowanie odpadami

bezpieczny drenaż wody uzdatnionej chemicznie. Podczas opróżniania balii z wody, która była poddana obróbce chemicznej przy użyciu środków chlorowych, bromowych lub innego rodzaju, upewnij się, że nie dostała się ona do czystej wody. Najlepiej jest przekierowywać taką wodę ściekową do kanalizacji lub na puste pole, gdzie nie będzie miała wpływu na florę i faunę.

wykorzystanie wody wolnej od chemikaliów. Jeśli do uzdatniania wody w wannie z hydromasażem nie zastosowano żadnych środków chemicznych, można ją wykorzystać do innych celów, takich jak podlewanie trawnika, mycie pokładu lub tarasu.

do czyszczenia balii używaj delikatnych środków chemii gospodarczej. Czyszczenie wkładów z włókna szklanego i polipropylenu jest bardzo proste – gąbka lub miękka szczotka do szorowania wraz z białym octem lub trochę sody oczyszczonej działa magicznie. W razie potrzeby nalej octu do butelki ze sprayem i spryskaj, pozostaw na 15 do 20 minut i wytrzyj gąbką lub miękką szczoteczką. Sodę oczyszczoną możesz przekształcić w pastę czyszczącą przez dodanie wody, a następnie nałożyć ją na plamy po wodzie lub pierścienie z brudem.

Pamiętajmy, że dokonanie choćby najmniejszych zmian uczyni naszą balię bardziej przyjazną dla środowiska, a każde najmniejsze działanie się liczy! Radosnych kąpieli!

Masz jakieś uwagi, pomysły lub wskazówki, którymi chcesz się z nami podzielić? A może jakieś pytania pozostały bez odpowiedzi? Umieść komentarz poniżej! Zaś jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji to poczytaj poniższe artykuły.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *