Istotność Wyposażania Balii I Sauny W Izolację Termiczną

W dzisiejszym artykule omówimy znaczenie izolacji termicznej w saunach zewnętrznych i baliach.

Wszyscy pragniemy i dążymy do większych oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia energii w naszych domach podczas surowych zim. Jeśli posiadasz lub myślisz o posiadaniu jednej z zewnętrznych saun lub balii, jest także miejsce na oszczędności! Dlatego omówimy:

  • Czym jest izolacja termiczna i jak ją charakteryzujemy;
  • Istotność i zalety izolacji termicznej dla naszych saun zewnętrznych i balii;
  • Przykłady budowy.

Izolacja termiczna – czyli co trzeba o niej wiedzieć

Izolacja termiczna służy do zmniejszenia przenoszenia ciepła (czyli przeniesieniu energii cieplnej między obiektami o różnej temperaturze) pomiędzy obiektami. Najpopularniejszymi 5 materiałami termoizolacyjnymi według termaxxjackets.com są: włókno szklane, wełna mineralna, celuloza; pianka poliuretanowa, polistyren. Wartość R opisuje, jak dobry jest dany materiał izolacyjny. Włókno szklane jest doskonałym materiałem izolacyjnym o wartościach R w zakresie od R-2,9 do R-3,8 na cal. Wełna mineralna ma wartość R w zakresie od R-2,8 do R-3,5. Izolacja z pianki poliuretanowej ma zwykle w przybliżeniu wartość R-3,6 na cal grubości. Polistyren ma najwyższą wartość R » 5.

Istotność i zalety izolacji termicznej dla naszych saun i balii

W firmie TimberIN dokładamy wszelkich starań, aby wybrać najlepsze opcje izolacji termicznej dla naszych saun zewnętrznych i balii. Uważamy, że izolacja termiczna nie tylko oszczędza energię i pośrednio pieniądze wydawane na ogrzanie powietrza w saunie lub wody w bali, ale także zwiększa żywotność produktu. Jeśli izolacja termiczna jest dobrze wybrana i wykonana, nie trzeba tak często podgrzewać sauny czy bali. Oznacza to mniejsze zużycie elementu, a tym samym dłuższą żywotność produktu.

Przykłady budowy i zdjęcia, w jaki sposób wykonujemy izolację sauny

Przede wszystkim omówmy opcje izolacji termicznej saun zewnętrznych. Zdjęcie 1 pokazuje przekrój ściany zewnętrznej sauny. Znak „+” reprezentuje ciepły pokój, czyli wnętrze sauny, a znak „-” to chłód na zewnątrz. Proszę zwrócić uwagę, że grubość materiału nie została uwzględniona na schemacie.

Schemat przekroju izolowanej ściany sauny ogrodowej

Obraz 1. Przekrój izolowanej ściany sauny zewnętrznej

Nazwijmy główne materiały powyższego przykładu izolacji termicznej: (1) drewniane panele (grubość 44 mm); (2) – bariera wilgotności. Głównym celem bariery wilgotności jest wyeliminowanie przenikania wody lub pary do warstwy izolacyjnej (3). Charakter bariery wilgotnościowej z zewnątrz i wewnątrz jest inny. Zewnętrzna warstwa uszczelnia wodoodporność izolacji, a wewnętrzna nie pozwala przeniknąć dla pary do warstwy izolacji. Obie są bardzo cienkie, dlatego ich grubość nie jest podana. Czwarta i ostatnia warstwa to wewnętrzne panele drewniane (4) o grubości 20 mm. Są one potrzebne do wsparcia warstwy izolacyjnej. Należy dodać, iż zewnętrzna bariera wilgotności nie zawsze jest konieczna, a jej obecność zależy od rodzaju sauny. Zewnętrzne drewniane panele tworzące ścianę sauny są zwykle pokryte gontem bitumicznym, który działa również jako warstwa hydroizolacyjna.

Gdybyśmy dokonali porównania sauny nieizolowanej z izolowaną, to ich przekrój znacznie by się różnił. Nieizolowana sauna nie ma drugiej, trzeciej i czwartej warstwy.

Wewnętrzne drewniane panele (4), a także wewnętrzne ławki, są zwykle wykonane z osiki lub lipy. Ten rodzaj drewna szybko się nie nagrzewa, dlatego użytkowanie przynosi o wiele większy komfort. Drugą przyczyną jest to, że osika lub lipa nie wydziela żywicy, która jest bardzo lepka i raczej nie chciałbyś na niej siedzieć.

Poniższe zdjęcia pokazują, jak izolujemy saunę przy użyciu wełny mineralnej.

Szersze drewniane podpory podtrzymujące, pasujące do izolacji i drewnianych paneli wewnętrznych

Zdjęcie 2. Szersze drewniane podpory podtrzymujące, pasujące do izolacji i drewnianych paneli wewnętrznych

Izolacja tylnej ściany sauny Igloo

Zdjęcie 3. Izolacja tylnej ściany.

Montaż izolacji ścian wewnątrz sauny - wełna mineralna

Zdjęcie 4. Instalacja wełny mineralnej i warstwy parowej z wnętrza sauny

Wewnętrzne panele z osiki lub lipy wspierające warstwę izolacyjną

Zdjęcie 5. Wewnętrzne panele z osiki lub lipy wspierające warstwę izolacyjną

Izolacja balii

Izolacja zewnętrznego spa jest najważniejszym czynnikiem określającym długość życia produktu i jego jakość. Najważniejsze jest, aby spa było dobrze izolowane. Oferujemy 3 różne typy zewnętrznych balii. (1) balie wykonane w całości z drewna; (2) balie z wkładami wewnętrznymi z polipropylenu i drewnianą dekoracją na zewnątrz; (3) balie z wkładkami z włókna szklanego i również z dekoracją drewnianą na zewnątrz.

Drewniane balie są w całości wykonane z drewna, dlatego nie można ich izolować. Balie wykonane z dowolnego rodzaju wyżej wymienionych wkładek mogą być izolowane. Oferujemy kompletną opcję izolacji, która obejmuje izolację ścian, dna i pokrywy.

Aby prawidłowo zaizolować nasze spa na świeżym powietrzu, stosujemy panele styropianowe lub piankę poliuretanową. Rodzaj zastosowanego materiału zależy od projektu bali. Jeśli model wykonany jest z wkładem polipropylenowym, zawsze używamy paneli z polistyrenu, z drugiej strony, jeśli model wykonany jest z wkładką z włókna szklanego – pianki poliuretanowej. Średnia grubość naszych warstw izolacyjnych wynosi ok. 4 cm. Ściany i dno są zwykle izolowane grubszymi warstwami.

Ilustracje (6, 7) poniżej pokazują przykłady, jak wyglądają izolowane ściany i pokrywy.

Izolowane ściany bali z wkładem z włókna szklanego. Pianka poliuretanowa.

Obraz 6. Izolowane ściany bali z wkładem z włókna szklanego. Pianka poliuretanowa.

Izolowane ściany balii z wkładem z polipropylenu. Panele z polistyrenu

Obraz 7. Izolowane ściany i dno bali z wkładem z polipropylenu. Panele z polistyrenu

Pokrywy do balii - drewniana i z włókna szklanego

Obraz 8. Pokazuje drewnianą pokrywę i izolowaną pokrywę z włókna szklanego

Podsumowując

Zgodnie z naszymi testami przeprowadzonymi w 2016 r. Czas nagrzewania sauny i bali zmienia się w zależności od tego, czy izolacja została zastosowana, czy nie. Czas ogrzewania (do 90˚C) nieizolowanej sauny wynosił około 60-90 minut. Dokładna liczba zależała od wielkości i rodzaju sauny. Udało nam się skrócić czas nagrzewania do 30 – 60 minut z odpowiednią izolacją. W rezultacie udało nam się zaoszczędzić energię elektryczną lub ilość drewna użytego do podniesienia temperatury w saunie. Zalety izolacji są więc oczywiste.

Takie same wnioski uzyskano w przypadku izolacji balii zewnętrznych. Normalny czas nagrzewania nieizolowanej bali wynosił około 3 godziny w zależności od temperatury zewnętrznej (w naszym przypadku było to 5˚C) i od rodzaju użytych polan (kłód). Właściwa izolacja skraca czas grzania o około 30 minut. Ku naszemu największemu zaskoczeniu spadek temperatury w nocy (-10˚C) wynosił tylko 4-5 stopni.

Mimo, iż właściwe położenie izolacji wymaga dużo pracy, to jednak warto! Teraz oferujemy kompletną opcję izolacji dla naszych modeli z włókna szklanego za darmo! Złap jeden dla siebie, gdy oferta trwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *