Często Zadawane Pytania

Czy oferujecie modele do samodzielnego złożenia?

Wszystkie drewniane balie (bez wewnętrznych wkładek) mogą być dostarczane w stanie płaskim (do samodzielnego montażu). Modele z polipropylenu i włókna szklanego można dostarczać tylko w pełni zmontowane. Modele pakowane płasko są idealne do transportu w trudno dostępne miejsca, tj. wąskich dróg, wąskich ścieżek prowadzących do ogrodu.

Jaka jest różnica pomiędzy modelami drewnianymi a modelami z wkładami?

Drewniane modele bali są naturalne. Drewno jest materiałem naturalnym i wymaga konserwacji. Ma tendencję do rozszerzania się lub kurczenia z powodu wilgotności. Można się spodziewać wycieków w pierwszych dniach użytkowania.

Modele z wkładami mają wewnętrzne wkładki z polipropylenu lub włókna szklanego, które zapobiegają wyciekom i wymagają mniej konserwacji. Te modele są w dużym stopniu konfigurowalne i mogą być wyposażone w różne akcesoria SPA.

Jaki rodzaj drewna powinienem wybrać?

W skrócie, oferujemy 5 rodzajów drewna, z których każdy ma różne parametry:

Świerk syberyjski to najtańsza opcja. Ma jasny odcień i może mieć widoczne sęki. Jest to wytrzymałe drewno i przy odpowiedniej konserwacji będzie trwać przez wiele lat.

Modrzew syberyjski jest doskonałym wyborem do miejsc, w których drewno jest bardzo narażone na działanie różnych owadów. Modrzew jest znacznie bardziej odporny na owady i rozkład w porównaniu ze świerkiem. Ma jasny odcień. Drewno modrzewiowe jest dość ciężkie.

Thermowood zostało poddane obróbce wysokotemperaturowej. Podczas tego procesu pory drewna zamykają się, dlatego już nie chłonie wilgoci, a żywica zostaje usunięta. Ten rodzaj drewna jest wyjątkowo odporny na próchnicę, nie gnije ani się nie wypacza w przypadku wystawienia na działanie wilgoci. Ma ciemny odcień i jest najlżejsze.

Dąb syberyjski to luksusowy wybór. Jednak może wchłonąć dużo wody, a więc ma skłonność do kurczenia się lub rozszerzania. Dąb wymaga znacznie więcej czynności konserwacyjnych.

Czerwony cedr uważany jest za jeden z najbardziej zrównoważonych materiałów budowlanych. Balia z czerwonego cedru ma czerwony odcień. Cedr ma bardzo niski skurcz i jest wolny od smoły i żywicy.

Aby uzyskać szczegółowy przewodnik, odwiedź nasz blog.

Jak należy dbać o drewniane zewnętrzne części?

Zalecamy smarowanie wszystkich drewnianych elementów zewnętrznych (schodów, paneli drewnianych, drewnianej pokrywy itp.) dwa razy w roku, najlepiej przed i po zimie. Zalecamy stosowanie oleju lnianego, jednak dopuszczalne są również inne rozwiązania dotyczące konserwacji drewna. Zewnętrzne drewniane panele mogą być malowane lub bejcowane.

Jaką średnicę powinienem wybrać?

Modele z wkładem z włókna szklanego są dostępne w jednym rozmiarze – 1800 mm średnicy wewnętrznej, i mogą pomieścić 6-8 osób.

Średnica modeli drewnianych i z wkładem polipropylenowych wynosi od 1600 mm do 2200 mm.

średnica Wanny Z Hydromasażem

Jaka jest równica pomiędzy piecami wewnętrznymi a zewnętrznymi?

Główną różnicą jest to, że umiejscowienie pieca na zewnętrz bali zwiększa ilość miejsca wewnątrz niej. Zewnętrzny piec można również umieścić w większej odległości od bali. Piece wewnętrzne natomiast mają przewagę pod względem strat ciepła: ponieważ jednostka jest zanurzona w wodzie, więc straty ciepła są minimalne.

Jaka jest idealna temperatura wody?

Zalecana temperatura to 38˚C, ale oczywiście zależy to od preferencji użytkownika. Kąpiący się, którzy mają problemy sercowo-naczyniowe powinien zachować ostrożność i unikać kąpieli w bardzo gorącej wodzie.

Jak długo trwa nim woda się nagrzeje?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, ponieważ na długość czasu ogrzewania ma wpływ wiele czynników, takich jak wielkość i izolacja bali, temperatura wody początkowej, temperatura otoczenia, moc pieca itp.

Podczas cieplejszych miesięcy, balia o średnicy wewnętrznej 1800 mm nagrzeje się do zalecanej temperatury 38°C w ciągu około 2-2,5 godziny.

Planuję używać chemikaliów. Jaki rodzaj pieca powinienem wybrać?

Domyślnie nasze piece są wykonane ze stali nierdzewnej o jakości 430. W przypadku używania chloru, bromu, słonej wody lub innych substancji chemicznych, gatunek stali należy ulepszyć do stali nierdzewnej 316.

Czy istnieją opcje pielęgnacji wody bez używania środków chemicznych?

Tak. Można stosować filtr piaskowy razem z lampą UV-C, aby usunąć małe cząstki brudu i bakterie z wody w tym samym czasie. Dostępne są również ziołowe i solne lub mineralne produkty do pielęgnacji wody.

Jak często powinienem wymieniać wodę?

Jeśli nie stosujesz żadnych filtrów ani środków chemicznych, wodę należy wymieniać co najmniej dwa razy w tygodniu, w zależności od częstości użytkowania. Filtry i chemiczna pielęgnacja wody pomagają utrzymać wodę w dobrym stanie przez dłuższy czas.

W jaki sposób napełniać balię?

Można ją napełnić za pomocą węża ogrodowego obniżając go do balii nad jej krawędzią. Na życzenie można zainstalować z boku bali przyłącze ze stali nierdzewnej, czyli wlot wody z zaworem kulowym.

Jak mogę opróżnić balię?

Każda balia ma zainstalowany odpływ wody, ale różnią się one kształtem i funkcjonalnością. Modele z wkładem z włókna szklanego ze zintegrowanym piecem mają zewnętrzny kran zainstalowany pod piecem. Modele te z różnymi piecami, modele z wkładem z polipropylenu oraz drewniane są standardowo wyposażone w syfon z zatyczką. Odpływ spustowy można zmodernizować do zewnętrznego kranu. Więcej informacji na temat opcji drenażu na naszym blogu.

Posiadam już piec. Czy mogę zakupić balię bez niego?

Oczywiście, wszystkie modele są również dostępne bez pieca. Prześlij nam e-mail z dokładnym wyborem, a my obliczy ostateczną cenę bez pieca.

Jak mogę sprawić by woda była dłużej ciepła?

Zainwestuj w izolację ścian, dna i pokrywy. Po kąpieli należy zakrywać pokrywą balię, aby spowolnić proces utraty ciepła.

Jeśli zamówię z zestawem SPA, to czy mogę ukryć jakoś pompy?

Zapewniamy drewniane pudło do przykrycia sprzętu elektrycznego. Modele z wkładem z włókna szklanego mają pompy ukryte pomiędzy wkładem a zewnętrzną drewnianą dekoracją. Filtr piaskowy zawsze wymaga zakrycia np. właśnie przy użyciu dużego drewnianego pudła (ok. 0,8 x 0,8 x 0,8 m).

Czy potrzebuję profesjonalnej pomocy do podłączenia sprzętu elektrycznego?

Pompy do masażu, filtry i lampy LED są wyposażone w standardowe wtyczki europejskie, więc są gotowe do użycia, gdy tylko zostaną podłączone do gniazdek elektrycznych.

Z drugiej strony piece elektryczne mogą być instalowane tylko przez certyfikowanych elektryków. Oferujemy wybór jednofazowych połączeń elektrycznych 220 V lub trójfazowych 230 V lub 380 V. Elektryczny system grzewczy jest wyposażony w skrzynkę bezpieczników. Po otrzymaniu bali, czarny kabel łączący ze skrzynki z bezpiecznikami musi być podłączony do źródła zasilania przez certyfikowanego elektryka.

Jakie jest zużycie energii elektrycznej przez piec elektryczny?

Zużycie energii można obliczyć przy wykorzystaniu iloczynu czasu nagrzewania i mocy pieca elektrycznego : h x (kW) = kWh. Np. Jeśli grzałka elektryczna o mocy 6 kW działa przez 2,5 godziny, to zużyje wynosi 15 kWh (2,5 x 6).

Czy balię mogę używać w zimie?

Z całą pewnością twoja balia może być używana przez cały rok! Wszystko sprowadza się do właściwej konserwacji. Skorzystaj z naszego przewodnika zimowego. Dodatkowo jest dostępna grzałka do zapobiegania zamarzaniu.

Czy musze przygotować specjalne podłoże pod balię?

Nie jest potrzebne specjalne podłoże, ale powinno być ono płaskie, aby uniknąć jakichkolwiek deformacji. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

Jaka jest trwałość bali?

Jeśli zapewniona jest właściwa konserwacja, to minimum 10 lat. Modele z wkładami z włókna szklanego i polipropylenu są trwalsze niż modele drewniane, które wymagają większej opieki i uwagi.

Jaka jest różnica pomiędzy masażem pęcherzykami powietrza a hydromasażem?

System masażu pęcherzykami powietrza składa się z 12 dysz, które generują delikatniejszy efekt masażu. Dostępny jest dla wszystkich modeli balii.

System hydromasażu składa się z 6 chromowanych dysz, które generują silny efekt masażu. Hydromasaż nie jest dostępny dla modeli drewnianych.

Jaka jest objętość modelu z wkładem z włókna szklanego?

Modele z wkładem z włókna szklanego z podniesionym siedzeniem dla dziecka to około 1200 litrów. Modele bez tego siedzenia mają około 1260 litrów.

W jaki sposób jest podłączony zewnętrzny piec?

Dwie rury ze stali nierdzewnej (Ø50 mm) są zainstalowane z boku bali. Zewnętrzny piec jest podłączony do tych rur poprzez dwa 1-metrowe węże odporne na wysoką temperaturę. Węże są zabezpieczone zaciskami na każdym końcu węża. Ważne jest, aby upewnić się, że te węże są tak proste, jak to tylko możliwe. Niższe węże muszą być równoległe do podłoża, nie mogą być pod kątem.

Jak mogę regulować temperaturę wody?

Piec elektryczny ma wbudowany termostat, który można ustawić na żądaną temperaturę i będzie utrzymywał tę temperaturę do momentu wyłączenia. W przypadku pieca opalanego drewnem to temperatura wody powinna być regulowana poprzez pomiar za pomocą termometru i dolewanie zimnej wody, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Jakie jest najlepsze drewno opałowe do pieca opalanego drewnem?

Suche, spoiste, o wysokiej wartości energetycznej, takie jak olcha, dąb, klon. Możesz także użyć biomasy (brykietów). Węgiel jest surowo zabroniony, ponieważ może uszkodzić grzejnik.

Czy cena podana na stronie internetowej obejmuje VAT ?

Tak, podatek VAT jest już uwzględniony. Ponadto niektóre ceny produktów zawierają też koszt wysyłki. Sauny nie obejmują kosztów dostawy, ponieważ jest to bardzo zależne od adresu dostawy, rodzaju sauny (wstępnie zmontowana lub pakowana w paczkę) i wielkości sauny, które dodatkowo powinny być podane wcześniej.

Czy produkt może być zakupiony bez VAT-u ?

Istnieją 2 możliwości naliczenia bez podatku VAT. (1) Powinieneś dokonywać zakupów za pośrednictwem firmy z aktywnym numerem VAT nadanym przez Państwo Członkowskie (możesz zweryfikować swój numer VAT tutaj: (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html); (2) Adres dostawy jest w kraju nie należącym do UE (przykład: Norwegia, Szwajcaria).

Jaki jest czas realizacji zamówienia wraz z dostawą?

Termin realizacji zamówienia jest zawsze zależny od okresu roku. W okresie zimowym czas realizacji wynosi około 3-4 tygodnie, zaś latem to 5 – 6 tygodni.

Jakie są warunki i metody płatności?

Wiemy, że obecnie trudno jest zaufać zagranicznej firmie, dlatego wymagamy 50% zaliczki na rozpoczęcie produkcji. Gdy produkt jest już gotowy to wysyłamy jego szczegółowe zdjęcia wraz z  formularzem zamówienia. Po otrzymaniu zdjęć przez klienta i potwierdzeniu przez niego zgodności zamówienia, prosimy o zapłacenie pozostałej kwoty. Po otrzymaniu pozostałej kwoty organizujemy wysyłkę na podany adres.

Akceptujemy wszystkie główne metody płatności: bezpośredni przelew bankowy, płatność PayPal, karty kredytowe lub debetowe.

Należy pamiętać, że przy płaceniu z użyciem konta PayPal, czy kartami kredytowymi lub debetowymi istnieją dodatkowe podatki (około 2%), a przelewy bankowe są bezpłatne.

Jak wygląda procedura zakupu?

Zawsze zalecamy korzystanie z naszej strony internetowej w celu zaprojektowania szczegółów własnego modelu. Każdy model ma własne dodatkowe elementy, które można wcześniej wybrać. Należy pamiętać, że każde zamówienie wymaga formularza zamówienia, który należy wypełnić na naszej stronie internetowej po wybraniu i sprecyzowaniu określonego modelu. Gdy otrzymamy Twoje zamówienie, doliczymy koszt dostaw (jeśli występuje) i przygotujemy dokumenty zakupu. Otrzymasz umowę i fakturę TYLKO przez e-mail. Po otrzymaniu zaliczki rozpoczynamy produkcję. Po jej zakończeniu następuje weryfikacja przez klienta zgodności oczekiwanego produktu z przesłanymi przez nas do niego zdjęciami tegoż produktu. Po zatwierdzeniu i wpłacie pozostałej kwoty, produkt jest wysyłany na żądany adres.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji o produktach?

Zapraszamy do odwiedzenia naszego blogu, jest tam mnóstwo artykułów i odpowiedzi, a jeśli nadal będziesz mieć pytania to skontaktuj się z nami.

Czy w ziemie balię trzeba opróżniać po każdej kąpieli?

Z reguły tak. Woda powinna być odprowadzana z bali i wszystkich rur po każdej kąpieli w okresie zimowym. Jednak jest to też zależne to od kilku czynników:

Można bali nie opróżniać jeśli temperatura otoczenia odczuwalnie nie spadnie poniżej zera (-5˚C lub podobna).

Można dodawać do wody w bali niektóre sole, które zapobiegną zamarznięciu wody;

Jeśli twoja balia posiada elektryczny piec, to możesz go zostawić działającego ustawiając temperaturę na termostacie na minimalną wartość 5˚C. To nie pozwoli zamarznąć wodzie, a zużycie energii nie powinno być wysokie.

Oferujemy również „podgrzewacz zapobiegający zamarzaniu wody w bali”, kliknij tutaj. Jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy zanurzyć go w wodzie i podłączyć do gniazdka. Nie pozwoli on zamarznąć wodzie.

Jakie piece elektryczne oferujecie? Dlaczego są takie drogie? Czy może sam nagrzewać wodę, czy też potrzebny jest również piec opalany drewnem? Gdzie się znajduje piec elektryczny w stosunku do bali?

Cóż, oferujemy wysokiej jakości szwedzkie piece elektryczne, które mogą same podgrzewać wodę. Oznacza to, że nie potrzebujesz dodatkowego pieca opalanego drewnem. Są drogie, ponieważ instalujemy i przygotowujemy wszystkie przewody elektryczne i bezpieczniki. Posiada termostat, dzięki czemu można regulować temperaturę wody od 5 do 40˚C. Piec elektryczny umieszczony jest w ładnej drewnianej skrzyni obok ściany wanny. Klient może wysłać szkic umożliwiający dokładne umiejscowienie pieca wedle życzenia klienta  lub po prostu zainstalujemy go losowo.

Ile jest przewodów elektrycznych, jeśli zamówię kompletną balię ze wszystkimi systemami masażu, piecem elektrycznym, systemem filtracji i kilkoma lampami LED?

Dostępne są 2 opcje:

1)  Jeśli zamówisz elektryczny piec, to zainstalujemy skrzynkę bezpieczników, dlatego klient będzie miał tylko 1 główny przewód wychodzący z bali. Klient powinien tylko włożyć wtyczkę do gniazda.

2)  Jeśli nie zostanie zamówiony piec elektryczny, to nie instalujemy skrzynki bezpieczników, dlatego każda jednostka elektryczna będzie miała własny przewód. Jednak 2 lub 3 lampy LED mogą mieć jedną wspólną wtyczkę.

Czy sauna może być dostarczona w formie do samodzielnego montażu?

Oczywiście. Większość modeli sauny może być dostarczona w stanie niezmontowanym, są wtedy pakowane i przewożone na płasko. Sauny do samodzielnego montażu są idealne do transportu w trudno dostępne miejsca, a koszty wysyłki są zwykle niższe.

Który typ pieca szybciej nagrzewa saunę? Elektryczny czy opalany drewnem?

Czas nagrzewania sauny wiele się nie różni, tylko proces przygotowania jest inny: piec elektryczny zaczyna nagrzewanie po naciśnięciu jednego przycisku, natomiast oczyszczenie z popiołu i rozpalenie ognia w piecu opalanym drewnem zajmuje trochę więcej czasu.

Jaką temperaturę najlepiej ustawiać w saunie?

Temperatura zależy od indywidualnych preferencji, ale w odniesieniu do bezpieczeństwa zaleca się utrzymywanie temperatury poniżej 90˚C, zgodnie z zaleceniami fińskiego Towarzystwa Saun (szczególnie dla osób z chorobami serca). Możliwe są również wyższe temperatury. Jednak ważne jest, aby znać swoje ograniczenia i nie przebywać zbyt długo w saunie. Osoby korzystające z sauny powinny się dobrze nawadniać przed, w trakcie i po spędzeniu czasu w saunie.

Ile osób może w jednym czasie korzystać z sauny?

W saunie znajdują się po obu stronach ławki. Można założyć, że 1 metr ławki zajmuje jedna osoba, zaś 1 metr sauny zajmują dwie osoby (bo po obu stronach). 2-metrowa sauna może pomieścić 4 osoby, 3-metrowa sauna – 6 osób i tak dalej.

Jeśli planujesz leżeć na ławce w saunie, to powinna ona mieć około 2 metry długości, aby jedna osoba mogła odczuwać wygodę.

Czy muszę używać oleju na zewnętrznej części sauny?

Zalecamy smarowanie wszystkich drewnianych elementów zewnętrznych dwa razy w roku, najlepiej przed i po zimie. Jeśli zamówisz zmontowaną saunę, zostanie ona dostarczona już naoliwiona. Jeśli zamówisz saunę do samodzielnego montażu, to części drewniane nie zostaną poddane tej obróbce i będą wymagały olejowania po złożeniu sauny.

Czy zewnętrzną część sauny mogę pomalować?

Na pewno. Wszystkie części zewnętrzne mogą być malowane lub bejcowane produktami przeznaczonymi do użytku na danym materiale na zewnątrz.

Jaki rodzaj fundamentu powinienem przygotować pod saunę?

Zasadniczo długość i szerokość fundamentu musi odpowiadać rozmiarowi sauny. Sam fundament powinien być płaski, aby uniknąć możliwych deformacji. Na życzenie zawsze przesyłamy rysunek zawierający wymagania podstawy sauny.

Jaka jest waga sauny?

Waga zależy od rodzaju wybranego drewna i długości sauny. Drewno thermowood jest najlżejsze, a modrzew jest najcięższy. Szacując w przybliżeniu to 2-metrowa sauna waży poniżej 1 tony, 3-metrowa sauna – około 1,5 tony, 4-metrowa sauna – około 2 tony, 5-metrowa sauna – około 2,5 tony .

Który rodzaj drewna jest najlepszy do sauny w wilgotnym klimacie?

Drewno thermowood to najlepszy gatunek drewna dla wilgotnego klimatu, ponieważ nie gnije ani nie ulega wypaczaniu. Świerk jest podstawą przygotowania drewna thermowood. Thermowood jest lekkie i ma brązowy kolor. Kapilary wodne są spalane, co zmniejsza możliwość deformacji drewna. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Czy dach sauny wytrzyma obfite opady śniegu?

W przypadku obszarów górskich i regionów, w których występują duże opady śniegu zalecamy rozważenie modelu Igloo. Jego nachylony dach jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać gromadzenie się śniegu.

Czy dodajecie kamienie do sauny?

Tak, wymagana ilość kamieni do sauny jest dołączona z każdym piecem opalanym drewnem lub elektrycznym.

Jaka jest moc pieca elektrycznego?

Standardowym piecem elektrycznym jest Harvia Vega, 6kW. Ten model jest również dostępny w 8kW dla większych saun. Nie ograniczamy się jednak tylko do tego typu grzejników. Możesz skontaktować się z nami w sprawie preferowanego pieca, a my go zainstalujemy.

Czy jest możliwość otrzymania zdalnie sterowanego pieca elektrycznego?

Tak. W celu uzyskania wyceny takiej opcji skontaktuj się z nami przez e-mail. Jeśli dokonałeś wyboru pieca Harvia, to w e-mailu należy określić, który model Ciebie interesuje.

Jak wytwarzać parę w saunie?

Para jest generowana przez wylewanie wody na kamienie w saunie. Możesz po prostu wziąć drewniane wiadro, napełnić je wodą i wstawić do sauny. Woda powinna być ciepła, inaczej szybko schłodzi kamienie. Łyżką wylewaj po trochę wody z wiadra na kamienie. Używaj tej metody zarówno do pieców elektrycznych jak i opalanych drewnem. Oferujemy również alternatywne rozwiązanie dla pieców opalanych drewnem, którym jest zbiornik na wodę ze stali nierdzewnej. Montuje się go do komina, a ciepło z komina ogrzewa wodę, która dzięki temu nie schładza kamieni.

Jak uniknąć kurczenia się drewna?

Kurczące się drewno może ulegać odkształceniom i mogą pojawiać się pęknięcia, dlatego bardzo ważne jest, aby tego uniknąć. Jeśli wnętrze sauny wydaje się bardzo suche, zostaw kilka kubełków wypełnionych wodą. Gdy woda odparuje, drewno je wchłonie. Zaleca się również od czasu do czasu polewanie zewnętrznej części sauny, co można zrobić przez wylanie kilku wiaderek wody na zewnętrzne ściany.

Jaka jest cena dostawy określonego produktu? Gdzie produkty mogą być dostarczane?

Cena dostawy zależy od wybranego produktu (patrz poniżej). Oferujemy dostawy na terenie całej UE, oraz do Szwajcarii, Norwegii i innych krajów.

 Balie zewnętrzne: często robimy oferty specjalne, dlatego można znaleźć pod pewnymi modelami zewnętrznych balii opcję bezpłatnej dostawy.

Sauny zewnętrzne: cena dostawy nie jest wliczona w cenę i zawsze stosowana jako dodatkowa na górze. W celu poinformowania o koszcie dostawy sauny, musimy wiedzieć: (1) Model; (2) Rozmiar; (3) Czy ma być wstępnie zmontowana czy też do samodzielnego montażu; (4) Adres dostawy.

Piece do zewnętrznych balii: cena dostawy wliczona jest w przypadku krajów spoza UE, takich jak Norwegia lub Szwajcaria.

 

Pytania?
close slider
×